marybeth has logged 306 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Starstruck

Starstruck

2010
×
★★½
Edit this entry  
29
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Echo in the Canyon

Echo in the Canyon

2018
×
Edit this entry  
04
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
John Mayer: Any Given Thursday

John Mayer: Any Given Thursday

2003
×
Edit this entry  
27
Paul McCartney: Back in the U.S.

Paul McCartney: Back in the U.S.

2002
×
Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
Edit this entry  
24
Brick

Brick

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hush

Hush

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Back in Time

Back in Time

2015
×
Edit this entry  
07
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Woodstock

Woodstock

2019
×
Edit this entry  
28
Cutting Class

Cutting Class

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry