marycos has logged 247 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Person to Person

Person to Person

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
What If

What If

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Edit this entry  
05
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Plus One

Plus One

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Serendipity

Serendipity

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Cheetah Girls 2

The Cheetah Girls 2

2006
×
Read the review Edit this entry  
23
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
17
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cadet Kelly

Cadet Kelly

2002
×
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
LoveTrue

LoveTrue

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
John's Gone

John's Gone

2010
×
Edit this entry  
15
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
Edit this entry