Mary has logged 83 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
American Made

American Made

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
23
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
12
George Washington

George Washington

2000
×
★★★½
Edit this entry  
05
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
8½

1963
×
★★★½
Edit this entry  
12
Waiting...

Waiting...

2005
×
Edit this entry  
12
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
10
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Okja

Okja

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
23
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry