bia has logged 213 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Heroin(e)

Heroin(e)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Cowspiracy: The Sustainability Secret

Cowspiracy: The Sustainability Secret

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Marighella

Marighella

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Crossfire Hurricane

Crossfire Hurricane

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Baptism of Blood

Baptism of Blood

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Elite Squad

Elite Squad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Josef Fritzl: The Story of a Monster

Josef Fritzl: The Story of a Monster

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Theorem

Theorem

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vai Que Dá Certo

Vai Que Dá Certo

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Quincy

Quincy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Love Story

Love Story

1970
×
★★½
Edit this entry  
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Danny Collins

Danny Collins

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry