Maryleen has logged 330 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Exam

Exam

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Surge

Surge

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Memories of the Alhambra

Memories of the Alhambra

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Jellyfish

Jellyfish

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Plan B

Plan B

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Edit this entry  
26
And Then There Were None

And Then There Were None

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Rider

The Rider

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
November

November

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
2:22

2:22

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Start-Up

Start-Up

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Four Good Days

Four Good Days

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Move to Heaven

Move to Heaven

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
The House of Tomorrow

The House of Tomorrow

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Norwegian Wood

Norwegian Wood

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
The Day I Died: Unclosed Case

The Day I Died: Unclosed Case

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Erased

Erased

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Halston

Halston

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Scary House

The Scary House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Am All Girls

I Am All Girls

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Queen of Black Magic

The Queen of Black Magic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
16
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
Edit this entry  
16
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
Edit this entry  
16
Saw VI

Saw VI

2009
×
Edit this entry  
16
Saw V

Saw V

2008
×
★★★
Edit this entry  
16
Saw IV

Saw IV

2007
×
Read the review Edit this entry