Maryleen has logged 58 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Penguin Bloom

Penguin Bloom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Dig

The Dig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gather

Gather

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hunter Hunter

Hunter Hunter

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Our Friend

Our Friend

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
25
What They Had

What They Had

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Damsel

Damsel

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Ainu Mosir

Ainu Mosir

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jezebel

Jezebel

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
A Sun

A Sun

2019
×
Edit this entry  
20
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
Edit this entry  
19
Only the Animals

Only the Animals

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Alaska Is a Drag

Alaska Is a Drag

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wake Up

Wake Up

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dr. Bird's Advice for Sad Poets

Dr. Bird's Advice for Sad Poets

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Locked Down

Locked Down

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
News of the World

News of the World

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Mess You Leave Behind

The Mess You Leave Behind

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Love You to the Stars and Back

Love You to the Stars and Back

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
DNA

DNA

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
My Life

My Life

1993
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
13
Funny Boy

Funny Boy

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★★
Edit this entry