MM has logged 155 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ode to Nothing

Ode to Nothing

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Beau Pere

Beau Pere

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Isa Pa, with Feelings

Isa Pa, with Feelings

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
'plano

'plano

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paano Maging Babae?

Paano Maging Babae?

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★½
Edit this entry  
25
Fan Girl

Fan Girl

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Jesus Is Dead

Jesus Is Dead

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Remington and the Curse of the Zombadings

Remington and the Curse of the Zombadings

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kisapmata

Kisapmata

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Gate Crossing

Blue Gate Crossing

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Girl and the Gun

The Girl and the Gun

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Edward

Edward

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gusto Kita with All My Hypothalamus

Gusto Kita with All My Hypothalamus

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cuddle Weather

Cuddle Weather

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kalel, 15

Kalel, 15

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
He Who Is Without Sin

He Who Is Without Sin

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Four Sisters Before the Wedding

Four Sisters Before the Wedding

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Panti Sisters

The Panti Sisters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cleaners

Cleaners

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alter Me

Alter Me

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Alone/Together

Alone/Together

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Saving Sally

Saving Sally

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
You Animal! The Nimfa Dimaano Story

You Animal! The Nimfa Dimaano Story

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Poetry

Poetry

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
#Jowable

#Jowable

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
14
How She Left Me

How She Left Me

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Work It

Work It

2020
×
★★
Read the review Edit this entry