MM has logged 35 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★
Edit this entry  
20
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Coherence

Coherence

2013
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
The Crush

The Crush

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★½
Edit this entry  
04
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★½
Edit this entry  
03
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
02
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★
Edit this entry