• The Revenant

    ★★

  • The Hateful Eight

    ★½

  • The Good Dinosaur

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

  • Crimson Peak

    ★★★★

  • Beasts of No Nation

  • The Martian

    ★★★

  • The Danish Girl

  • Suffragette

    ★★★

  • Legend

    ★★½

  • Magic Mike XXL

    ★★★★★

  • Inside Out

  • Love

    ★★★

  • Mustang

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Spy

    ★★★

  • Far from the Madding Crowd

    ★★★½

  • Trainwreck

    ★★★

  • Cinderella

    ★★★

  • Fifty Shades of Grey

    ★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

  • Into the Woods

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

  • A Most Violent Year

  • Gone Girl

  • Phoenix

    ★★★★

  • The Theory of Everything

  • The Duke of Burgundy

    ★★★

  • Nightcrawler

  • Wild

  • The Imitation Game

  • Guardians of the Galaxy

  • Mommy

    ★★★★★

  • Foxcatcher

  • Breathe

    ★★★★½

  • The Lego Movie

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Obvious Child

    ★★★★½

  • Camp X-Ray

    ★★★

  • The Guest

    ★★★

  • Whiplash

  • Ida

  • Tracks

    ★★★½

  • Young & Beautiful

    ★★½

  • Snowpiercer

  • The Past

    ★★★★½

  • Django Unchained

  • What Maisie Knew

  • The Avengers

  • Drive

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★

  • Hanna

  • Circumstance

    ★★★

  • The Social Network

  • Inception

  • Fantastic Mr. Fox

  • Orphan

  • Drag Me to Hell

  • The Young Victoria

    ★★★★

  • The Dark Knight

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★

  • Amélie

  • In the Mood for Love

  • Fight Club

  • The Virgin Suicides

  • The Big Lebowski

  • Fargo

  • Fallen Angels