Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
This Life

This Life

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Flying Deuces

The Flying Deuces

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★
Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Absent One

The Absent One

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Keeper of Lost Causes

The Keeper of Lost Causes

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wave

The Wave

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Playmobil: The Movie

Playmobil: The Movie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Glass Key

The Glass Key

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry