Masketta has logged 218 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Patlabor: The Movie

Patlabor: The Movie

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Wicked City

Wicked City

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Police Story 4: First Strike

Police Story 4: First Strike

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Titanic

Titanic

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Voicemails From Strangers

Voicemails From Strangers

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Helluva Boss

Helluva Boss

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
F*&% the Prom

F*&% the Prom

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dune

Dune

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
KonoSuba: God's Blessing on this Wonderful World! Legend of Crimson

KonoSuba: God's Blessing on this Wonderful World! Legend of Crimson

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Demetri Martin: Live (At The Time)

Demetri Martin: Live (At The Time)

2015
×
Edit this entry  
07
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hazbin Hotel

Hazbin Hotel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry