RSS feed for maskull

maskull has logged 319 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The House of the Laughing Windows

The House of the Laughing Windows

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Get Him to the Greek

Get Him to the Greek

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
K-On! The Movie

K-On! The Movie

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
K-On!!: Keikaku!

K-On!!: Keikaku!

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
07
K-On!: Live House!

K-On!: Live House!

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Demons

Demons

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
K-On! The Movie

K-On! The Movie

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
K-On!!: Keikaku!

K-On!!: Keikaku!

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
14
K-On!: Live House!

K-On!: Live House!

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Xtro

Xtro

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Canada Vignettes: Log Driver's Waltz

Canada Vignettes: Log Driver's Waltz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stick It

Stick It

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Tomie

Tomie

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vera Cruz

Vera Cruz

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry