RSS feed for maskull
  • Three Texas Steers

    ★½

  • The Night Riders

    ★★½

  • The Hound of the Baskervilles

    ★★★★

  • Love on Tap

    ★★★½

  • Nancy Drew... Reporter

    ★★★

  • Made for Each Other

    ★★★½

  • Son of Frankenstein

  • Blondie

    ★★★

  • Angels with Dirty Faces

    ★★★★

  • Overland Stage Raiders

    ★★½

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★½

  • Tarzan and the Green Goddess

    ★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Double Wedding

    ★★★★

  • Night Key

    ★★★½

  • After the Thin Man

    ★★★★½

  • How to Be a Detective

    ★½

  • Satan Met a Lady

    ★★

  • The Devil-Doll

    ★★★

  • Dracula's Daughter

  • The Great Ziegfeld

    ★★★½

  • The Petrified Forest

    ★★★★½

  • Mutiny on the Bounty

    ★★★★

  • Courage of the North

    ★★

  • The Black Room

    ★★★½

  • Mad Love

    ★★★½

  • Werewolf of London

    ★★★

  • Mark of the Vampire

    ★★½

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★½

  • Rocky Mountain Mystery

    ★★½

  • Evelyn Prentice

    ★★★

  • The Thin Man

    ★★★★★

  • Beyond Bengal

    ★★

  • Manhattan Melodrama

    ★★★½

  • Son of Kong

    ★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • The Invisible Man

  • The Kennel Murder Case

    ★★★

  • To the Last Man

    ★★★★

  • King Kong

    ★★★★★

  • Mystery of the Wax Museum

    ★★★★

  • The Vampire Bat

    ★★

  • Island of Lost Souls

  • The Mask of Fu Manchu

    ★★★★

  • The Old Dark House

    ★★★

  • The Most Dangerous Game

  • Chandu the Magician

    ★★½

  • Doctor X

    ★★★½

  • White Zombie

  • Vampyr

    ★★★★½

  • Grand Hotel

    ★★★★½

  • Scarface

    ★★★★½

  • Murders in the Rue Morgue

    ★★★★

  • Freaks

    ★★★★

  • The Mummy

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

  • Frankenstein

  • The Maltese Falcon

    ★★★½

  • The Public Enemy

    ★★★★½

  • Drácula

    ★★★★

  • Dracula

  • Cimarron

    ★★

  • Little Caesar

    ★★★

  • Rogue of the Rio Grande

    ★★

  • The Big Trail

    ★★★★

  • The Broadway Melody

    ★★★

  • The Jazz Singer

    ★★★

  • Häxan

    ★★★★½

  • Sherlock Holmes

    ★★½

  • Nosferatu

    ★★★★½

  • The Phantom Carriage

    ★★★★★

  • The Mark of Zorro

    ★★★