Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Miracles of Thursday

Miracles of Thursday

1957
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Anna and the Wolves

Anna and the Wolves

1973
×
★★★½
Edit this entry  
19
La fiesta del fin del mundo

La fiesta del fin del mundo

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
The World of Jacques Demy

The World of Jacques Demy

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Finisterrae

Finisterrae

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
High Heels

High Heels

1991
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Flower of My Secret

The Flower of My Secret

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
White Chicks

White Chicks

2004
×
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Growing Up

Growing Up

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Lots of Kids, a Monkey and a Castle

Lots of Kids, a Monkey and a Castle

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Baby

Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
From Pink to Yellow

From Pink to Yellow

1963
×
★★★½
Edit this entry  
20
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Love Meetings

Love Meetings

1964
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
My Mexican Bretzel

My Mexican Bretzel

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
The Booksellers

The Booksellers

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
25
This Must Be the Place

This Must Be the Place

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Nimic

Nimic

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Anatomy of a Dandy

Anatomy of a Dandy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ariel

Ariel

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
Host

Host

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Pulp: a Film About Life, Death & Supermarkets

Pulp: a Film About Life, Death & Supermarkets

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
My Girl

My Girl

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
13
The House That Dripped Blood

The House That Dripped Blood

1971
×
★★★
Edit this entry  
06
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★½
Edit this entry  
06
Our Mother's House

Our Mother's House

1967
×
★★★★
Edit this entry  
29
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Year of the Discovery

The Year of the Discovery

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Stockholm

Stockholm

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
His House

His House

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry