Sort by

Mason has logged 435 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story Christmas

A Christmas Story Christmas

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shampoo

Shampoo

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Buck and the Preacher

Buck and the Preacher

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry