Sort by

Giovanni Deldio has logged 258 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla Against MechaGodzilla

Godzilla Against MechaGodzilla

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Godzilla vs. Mechagodzilla II

Godzilla vs. Mechagodzilla II

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Revenge of Frankenstein

The Revenge of Frankenstein

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
P2

P2

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
All Through the House

All Through the House

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Commando

Commando

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Hallow

The Hallow

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dark Angel: The Ascent

Dark Angel: The Ascent

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Batman: Bad Blood

Batman: Bad Blood

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Road Games

Road Games

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Legendary Weapons of China

Legendary Weapons of China

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shark Night 3D

Shark Night 3D

2011
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
14
I Am Your Father

I Am Your Father

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
5ive Girls

5ive Girls

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Basket Case 2

Basket Case 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Demons

Demons

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Psychomania

Psychomania

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Return of Godzilla

The Return of Godzilla

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Zombie Holocaust

Zombie Holocaust

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bloodstone: Subspecies II

Bloodstone: Subspecies II

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Brain That Wouldn't Die

The Brain That Wouldn't Die

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The House That Dripped Blood

The House That Dripped Blood

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry