Mateus has logged 213 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Coco

Coco

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★
Edit this entry  
26
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Edit this entry  
24
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
½
Edit this entry  
13
Jobe'z World

Jobe'z World

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Primer

Primer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Miss Violence

Miss Violence

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Nocturne

Nocturne

2020
×
Edit this entry  
02
Harmonica's Howl

Harmonica's Howl

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
01
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Deadpool

Deadpool

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cinema, Aspirins and Vultures

Cinema, Aspirins and Vultures

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Restricted Area

Restricted Area

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
12
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ballad of Return

Ballad of Return

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hide Your Smiling Faces

Hide Your Smiling Faces

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
Air Doll

Air Doll

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry