Sort by

Matfield has logged 217 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Deadly Blessing

Deadly Blessing

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jabberwocky

Jabberwocky

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Highway to Hell

Highway to Hell

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cameron's Closet

Cameron's Closet

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hosts

Hosts

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
VFW

VFW

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Curse

The Curse

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Winterbeast

Winterbeast

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
We Need to Do Something

We Need to Do Something

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Screams of a Winter Night

Screams of a Winter Night

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fangs

Fangs

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shanks

Shanks

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Brotherhood of the Wolf

Brotherhood of the Wolf

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
No Blade of Grass

No Blade of Grass

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The House That Cried Murder

The House That Cried Murder

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mystics in Bali

Mystics in Bali

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Strings

The Strings

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Hellbound

Hellbound

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
White Dog

White Dog

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Relic

Relic

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scalpel

Scalpel

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Perfume of the Lady in Black

The Perfume of the Lady in Black

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Come True

Come True

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Never Promised You a Rose Garden

I Never Promised You a Rose Garden

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hellmaster

Hellmaster

1992
×
Read the review Edit this entry  
04
Gaia

Gaia

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry