Sort by

Matfield has logged 80 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Green Marker Scare

The Green Marker Scare

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scream

Scream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marianne

Marianne

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Robin Redbreast

Robin Redbreast

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I, Madman

I, Madman

1989
×
★★★
Edit this entry  
19
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Reality

Reality

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beyond the Door

Beyond the Door

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Men

Men

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cryptozoo

Cryptozoo

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Devil's Nightmare

The Devil's Nightmare

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Stylist

The Stylist

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Decent Woman

A Decent Woman

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Some Other Woman

Some Other Woman

×
Read the review Edit this entry  
04
Son

Son

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Leptirica

Leptirica

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hilda and the Mountain King

Hilda and the Mountain King

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ozone

Ozone

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
X

X

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Myosotis

Myosotis

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Subspecies

Subspecies

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Witch

Witch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crumbs

Crumbs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bonobo

Bonobo

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Feast

The Feast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Bubble

The Bubble

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Block Island Sound

The Block Island Sound

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The House

The House

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rabbit

Rabbit

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry