• The Prisoner

  • Gaze Ahead

  • Sábado no mato

  • The Last House on the Right

  • Benedetta

    ★★

  • Vegano Periférico

    ½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★½

  • Aleluia, the Infinite Song

    ★★★

  • The Brilliant Biograph: Earliest Moving Images of Europe (1897-1902)

  • Spell in the Park

    ★★★★★

  • An Afternoon at the Cinematheque

    ★★★½

  • Lorena, Light-footed Woman

    ½

  • Richard Jewell

    ★★★★½

  • Color Out of Space

    ★★★★½

  • Joker

    ★½

  • Uncut Gems

    ★★★

  • The Silence of Men

    ★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Me tenham enquanto existo

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Parasite

    ★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • The Secret Life of Pets 2

    ★★½

  • Bacurau

    ½

  • yellow: distress

    ½

  • Us

  • The Edge of Democracy

    ★½

  • Glass

    ★★★★

  • The Mule

    ★★★★½

  • Halloween

    ★½

  • How Fernando Pessoa Saved Portugal

    ★★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • Waiting for the Thin Man

    ★★★½

  • The Game Changers

    ★★★

  • Mandy

    ½

  • My Punkle

    ★★

  • Life in Gray

  • Breaking2

    ★★

  • First Reformed

    ★★½

  • The Family

    ★★½

  • Okja

    ★½

  • Pinga Seca

    ★★★

  • Replace

  • What the Health

  • Logan

    ★★½

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★

  • Get Out

    ★★

  • A Ghost Story

    ★★½

  • Hidden Figures

    ★½

  • Machines

    ★★½

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★

  • Doctor Strange

  • Another Time

  • The Lost City of Z

    ★★★★

  • A Quiet Dream

    ★★★

  • O Estacionamento

  • 13th

  • Dolores

  • Split

    ★½

  • Deepwater Horizon

    ★★½

  • The Truth About Alcohol

  • Daguerrotype

  • Hacksaw Ridge

  • David Lynch: The Art Life

  • Moonlight

    ★★

  • Sully

    ★★★★

  • Nocturnal Animals

  • Arrival

    ★★★

  • Take Me Home

  • 76 Minutes and 15 seconds with Abbas Kiarostami

  • Kubo and the Two Strings

    ★★½

  • Cinema, Manoel de Oliveira and Me