Matilde has logged 87 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Why Did I Get Married Too?

Why Did I Get Married Too?

2010
×
★★½
Edit this entry  
23
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wedding Chapel

The Wedding Chapel

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Interface

Interface

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mulan II

Mulan II

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Due Date

Due Date

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Overdrive

Overdrive

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mother, May I Sleep with Danger?

Mother, May I Sleep with Danger?

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
MILF

MILF

2018
×
Edit this entry  
30
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Taxi

Taxi

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Someone Great

Someone Great

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sara

Sara

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
No Escape

No Escape

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry