Matthew Wolfstein has logged 302 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Walt: The Man Behind the Myth

Walt: The Man Behind the Myth

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Song of the South

Song of the South

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Saludos Amigos

Saludos Amigos

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Winged Scourge

The Winged Scourge

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Education for Death

Education for Death

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Sorcerer's Apprentice

The Sorcerer's Apprentice

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shoot 'Em Up

Shoot 'Em Up

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
'G' Men

'G' Men

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bolt

Bolt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry