Sort by

Matthew has logged 367 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
30
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★½
Edit this entry  
26
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
Da Kath & Kim Code

Da Kath & Kim Code

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kathy Griffin: A Hell of a Story

Kathy Griffin: A Hell of a Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
★★½
Edit this entry  
07
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Spice Girls: Giving You Everything

Spice Girls: Giving You Everything

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Wild One

The Wild One

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Way Down: God, Greed, and the Cult of Gwen Shamblin

The Way Down: God, Greed, and the Cult of Gwen Shamblin

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Ring

Ring

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Adele One Night Only

Adele One Night Only

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Whitney Houston & Bobbi Kristina: Didn't We Almost Have It All

Whitney Houston & Bobbi Kristina: Didn't We Almost Have It All

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry