Sort by

Matt_Carn has logged 43 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
True Romance

True Romance

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry