Sort by

Matt has logged 86 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tank 432

Tank 432

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Yakuza Apocalypse

Yakuza Apocalypse

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Devil's Wedding Night

The Devil's Wedding Night

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carrington

Carrington

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nest of the Cuckoo Birds

The Nest of the Cuckoo Birds

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
What We Did on Our Holiday

What We Did on Our Holiday

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Making Plans for Lena

Making Plans for Lena

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Boxers of Loyalty and Righteousness

Boxers of Loyalty and Righteousness

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beautiful Person

The Beautiful Person

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Broadway Melody of 1940

Broadway Melody of 1940

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Flatliners

Flatliners

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Came Home

Three Came Home

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ley Lines

Ley Lines

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Attack of the Killer Tomatoes!

Attack of the Killer Tomatoes!

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
20
1922

1922

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
White Ant

White Ant

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Infiltrator

The Infiltrator

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marvin's Room

Marvin's Room

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
George Michael: Freedom

George Michael: Freedom

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Club

The Club

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Occupants

Occupants

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Brackenmore

Brackenmore

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Bridge Too Far

A Bridge Too Far

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Man with Two Heads

The Man with Two Heads

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Rainy Dog

Rainy Dog

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry