Sort by

Matt has logged 2,188 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tekkonkinkreet

Tekkonkinkreet

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Reds

Reds

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Protégé

The Protégé

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Barbie in The 12 Dancing Princesses

Barbie in The 12 Dancing Princesses

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Tree of Wooden Clogs

The Tree of Wooden Clogs

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Who Killed Vincent Chin?

Who Killed Vincent Chin?

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rat Tail

Rat Tail

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anthony

Anthony

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beast

Beast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Incredible Shrinking Woman

The Incredible Shrinking Woman

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Colony

The Colony

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Natural

The Natural

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Work

The Work

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Girl

Little Girl

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jazz on a Summer's Day

Jazz on a Summer's Day

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The World of Us

The World of Us

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mothering Sunday

Mothering Sunday

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Val

Val

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Arab Blues

Arab Blues

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Murder of Fred Hampton

The Murder of Fred Hampton

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bad Seeds

Bad Seeds

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Only a Child

Only a Child

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Garlic Is as Good as Ten Mothers

Garlic Is as Good as Ten Mothers

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Like the Ones I Used to Know

Like the Ones I Used to Know

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Day of Rage: How Trump Supporters Took the U.S. Capitol

Day of Rage: How Trump Supporters Took the U.S. Capitol

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Man Without a Head

The Man Without a Head

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
VOIR

VOIR

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Plan A

Plan A

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Camp Confidential: America's Secret Nazis

Camp Confidential: America's Secret Nazis

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lead Me Home

Lead Me Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Girl in the Yellow Jumper

The Girl in the Yellow Jumper

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Captains Courageous

Captains Courageous

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Camille

Camille

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry