Sort by

Matt has logged 1,562 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Cell

The Cell

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
To Kill a Child

To Kill a Child

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Stronghold

The Stronghold

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream Week

Scream Week

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Maria Marten, or The Murder in the Red Barn

Maria Marten, or The Murder in the Red Barn

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Breeder

Breeder

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hunted

Hunted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Girl from the Other Side

The Girl from the Other Side

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fresh Kill

Fresh Kill

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pieta

Pieta

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Boat People

Boat People

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Peter von Kant

Peter von Kant

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nanny

Nanny

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sissy

Sissy

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Boxing Day

Boxing Day

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Prince Andrew: The Musical

Prince Andrew: The Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Antonia's Line

Antonia's Line

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
France

France

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scarborough

Scarborough

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Honeymoon

The Honeymoon

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
Dragons Forever

Dragons Forever

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Psalm

Red Psalm

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
They Live in the Grey

They Live in the Grey

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
House of Games

House of Games

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Princes and Princesses

Princes and Princesses

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Monkey King: Havoc in Heaven

The Monkey King: Havoc in Heaven

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Report

Report

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Trolls Holiday in Harmony

Trolls Holiday in Harmony

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Story of a Cheat

The Story of a Cheat

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Wanna Dance with Somebody

I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Medieval

Medieval

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Chambermaid

The Chambermaid

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moral

Moral

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Carol: A Ghost Story

A Christmas Carol: A Ghost Story

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Anamorph

Anamorph

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kanehsatake, 270 Years of Resistance

Kanehsatake, 270 Years of Resistance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bones Brigade: An Autobiography

Bones Brigade: An Autobiography

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Smeds and the Smoos

The Smeds and the Smoos

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry