Sort by

Matt has logged 200 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
White Girl

White Girl

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Salmon Fishing in the Yemen

Salmon Fishing in the Yemen

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Don't Worry Baby

Don't Worry Baby

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Adore

Adore

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Secretary

Secretary

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Equals

Equals

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Amistad

Amistad

1997
×
★★½
Edit this entry  
30
Burn Burn Burn

Burn Burn Burn

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Denial

Denial

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Temple Grandin

Temple Grandin

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
No Men Beyond This Point

No Men Beyond This Point

2015
×
★★
Edit this entry  
15
The 100 Years Show

The 100 Years Show

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
13th

13th

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Mascots

Mascots

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Advantageous

Advantageous

2015
×
★★★
Edit this entry