RSS feed for Matthew

Matthew has watched 13 dramatic films released in the 1950s.

  • Wild Strawberries

    ★★★★

  • The Cranes Are Flying

    ★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • A Man Escaped

  • Rear Window

  • Seven Samurai

    ★★★★

  • Tokyo Story

  • Miracle in Milan

    ★★★★

  • The Young and the Damned

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Orpheus

    ★★★½