RSS feed for Matthew

Matthew has watched 19 dramatic films released in the 1960s.

  • Kes

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • Hour of the Wolf

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • The Nun

    ★★★★★

  • Pierrot le Fou

    ★★★★★

  • Kwaidan

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Winter Light

    ★★★★★

  • Harakiri

    ★★★★★

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★★

  • Lolita

    ★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★½

  • Viridiana

    ★★★★½

  • L'Avventura

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★★

  • The Virgin Spring

    ★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★½