RSS feed for Matthew

Matthew has watched 27 dramatic films released in the 1970s.

  • All That Jazz

    ★★★★½

  • Escape from Alcatraz

    ★★★★

  • Rocky II

    ★★★★

  • Stalker

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Nosferatu the Vampyre

  • Autumn Sonata

    ★★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • Slap Shot

  • Rocky

    ★★★★

  • Network

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Barry Lyndon

    ★★★★½

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • Chinatown

    ★★★★½

  • Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★★½

  • Cries and Whispers

  • Solaris

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Godzilla vs. Hedorah

    ★★★½

  • Demons

    ★★★★★

  • El Topo

    ★★★★½