RSS feed for Matthew

Matthew has watched 31 dramatic films released in the 1980s.

  • Dekalog

    ★★★★★

  • Decalogue VIII

    ★★★½

  • Decalogue VII

    ★★★★

  • Decalogue VI

  • Decalogue V

  • Decalogue IV

    ★★★★

  • Decalogue III

    ★★★★

  • Decalogue II

    ★★★★

  • Decalogue I

  • Twin Peaks

  • Dead Poets Society

    ★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Cinema Paradiso

    ★★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★

  • Withnail & I

    ★★★★

  • Rocky IV

    ★★★

  • Godzilla 1985

    ★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★

  • Once Upon a Time in America

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★★

  • Local Hero

    ★★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★★

  • Fanny and Alexander

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • Rocky III

    ★★★½

  • Raging Bull

    ★★★★½

  • The Elephant Man

    ★★★★