RSS feed for Matthew

Matthew has watched 43 dramatic films released in the 1990s.

  • Magnolia

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★½

  • Beau Travail

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • The Straight Story

    ★★★★½

  • The Thin Red Line

    ★★★★½

  • Rushmore

    ★★★★½

  • Serial Experiments Lain

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

  • Funny Games

    ★★★★

  • Revolutionary Girl Utena

    ★★★★★

  • Lost Highway

    ★★★★★

  • Jerry Maguire

    ★½

  • La Promesse

    ★★★★

  • Hard Eight

    ★★★½

  • Suburbs of Eden

  • Heat

    ★★★★★

  • Neon Genesis Evangelion

    ★★★★★

  • La Ceremonie

    ★★★

  • La Haine

    ★★★★½

  • Braveheart

    ★★

  • The Usual Suspects

    ★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★½

  • Three Colors: Red

    ★★★★★

  • Crooklyn

    ★★★★

  • Three Colors: White

    ★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★

  • Naked

    ★★★★½

  • Three Colors: Blue

    ★★★★½

  • Malcolm X

    ★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • Godzilla vs. King Ghidorah

    ★★★

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • The Godfather: Part III

    ★★★

  • Rocky V

    ★★

  • GoodFellas

    ★★★★

  • Slacker

    ★★★★★

  • Close-Up

    ★★★★★