RSS feed for Matthew
  • WHAT DID JACK DO?

    WHAT DID JACK DO?

    ★★★½

    This being on Netflix feels like a big deal

  • A Hidden Life

    A Hidden Life

    ★★★★★

    Let’s fucking gooooooo

  • 1917

    1917

    ★★½

    Pretty standard war movie fare. Kinda felt like a bad war themed D&D campaign. Tracking shots are overrated.

  • Red Army

    Red Army

    ★★★★

    Fetisov is quite the character

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★

    KG is a fucking star. Can’t believe how low scoring game 7 of the eastern conference semis was. The movie itself is meh.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ½

    You can really feel the sexual tension between JJ Abrams and Rian Johnson

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

    Chill with the feet

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★½

    Would have been 3 starts but Daniel Craig’s accent is insane

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

    Teenage Mutant Ninja Turtles

    ★★★★★

    You gotta know what a crumpet is to understand cricket

  • The King of Comedy

    The King of Comedy

    ★★★★★

    Todd Phillips is a hack

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★★

    You know. You were in the war.

    Thelma Schoonmaker’s masterpiece.

  • Walk Hard: The Dewey Cox Story

    Walk Hard: The Dewey Cox Story

    ★★★★

    God dammit this is a dark period