Matt has logged 49 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Little Fockers

Little Fockers

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry