RSS feed for Matthew
  • Dumbo

    Dumbo

    ★★½

    Meh!

    (The elephant is well-animated I’ll give it that)

  • Happy Feet

    Happy Feet

    ★½

    Wow I hated this.

  • The Stepford Wives

    The Stepford Wives

    ★★★

    Honestly I found this delightful, except for the major plot inconsistencies and cringey gender/sexuality politics...

  • Breaking Away

    Breaking Away

    ★★½

    After school special that somehow got promoted to prime time. 

    Young Dennis Quaid can get it!!!

  • Public Enemies

    Public Enemies

    ★★★★½

    Objectively Mann’s best film, right? No disagreements there?

  • Manhattan

    Manhattan

    ★★★★

    God it is SO PROBLEMATIC but also so gorgeous and so well written and feels....so quintessential of voice and time.

  • The Aspern Papers

    The Aspern Papers

    ★½

    Jonathan Rhys Meyers gives one of the worst performances I have ever seen on film EVER and it drags the entire thing into awfulness.

  • Fosse/Verdon

    Fosse/Verdon

    ★★★½

    Needed a lot more Gwen Verdon and a lot less flashy editing!


    Is probably more like 3 stars but Michelle Williams’ 10-star performance brought the average up. She’s fucking incredible.

  • The Nutcracker and the Four Realms

    The Nutcracker and the Four Realms

    Well that’s 100 minutes of my life I’ll never get back. 

    Can someone let people know it’s ok to stop giving Lasse Hallström and Joe Johnston money to make these elaborate studio films? But yes let’s not give studio work to creative men and women (of color or otherwise) and keep throwing big paychecks at these guys. What privilege!

  • Fighting with My Family

    Fighting with My Family

    ★★★

    Really pumped for the ascendancy of Florence Pugh.

  • The Jazz Singer

    The Jazz Singer

    ★★½

    The focus on Judaism was surprising and efffective in the storytelling, but outside of its historical significance there isn’t much here to recommend. The blackface and Jolson’s singing have reeeeally not aged well at all. Emphasis on the blackface, yikes.

  • Heat

    Heat

    ★★★

    Not for me, kids.