Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rounders

Rounders

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★½
Edit this entry  
26
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
13
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Hush

Hush

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★½
Edit this entry  
19
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
02
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
19
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry