Matt has written 10 reviews for films during 2017.

  • The World's End

    The World's End

    ★★★★★

    Re watched it on the plane yesterday and it is so great 
    It is probably my least favorite Edgar Wright film but it is still amazing. 
    I love watching Nick Frost and Simon Pegg playing against type and the dialogue is amazing as always
    This was the first movie to prove that Edgar Wright is a great action director. This movie is full of well filmed, stylish, kung fu action

  • Logan

    Logan

    ★★★★★

    Re watched it again today and I still love it 

    Incredible performances from Jackman and Stewart 
    The action was brutal and the story was emotional and powerful 
    It's probably my favorite superhero movie of all time

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Saw it again last night for the second time and I still love it

    I absolutely loved the direction they took Luke Skywalker.
    I loved that the movie had him succumb to his temptations and attempt to kill Ben and this was the reason that he cut himself off from the force and hate his legacy.

    Also, I loved his arc from a broken man who hates his legacy and reputation. Luke was man who wanted to die because of…

  • The Shape of Water

    The Shape of Water

    ★★★★½

    Incredible performances from sally Hawkins micheal Shannon and Octavia spencer. The cinematography is beautiful perhaps del toros best looking film. The effects on the fish creature are fantastic. The movie feels like a R rated fairy tale and the music/cinematography show that. There are some corny moments but idk it kind of helps the fairy tale vibe it gives off 

    Also if u like a woman fucking a fish then this is a must watch

  • Free Fire

    Free Fire

    ★★

    It's a 90 minute gunfight that was boring after 15 minutes

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★

    Incredible performance from Christian Bale with hilarious dark comedy and brutal kills

  • The Disaster Artist

    The Disaster Artist

    ★★★★

    James Franco gives an incredible performance as Tommy Wiseau. His performance doesn't feel like a parody. He nails the voice and mannerisms of Wiseau. You are able to laugh at him and then feel sympathy for him.
    Dave Franco is good as Dave Franco 
    Seth Rogen is funny 

    The movie is surprisingly uplifting and heartwarming 
    It is unsprisingly hilarious

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

    Fantastic movie with amazing performances from Frances McDormand, Woody Harrelson and Sam Rockwell. The script is excellent and balances drama with hilarious star comedy very well

  • Coco

    Coco

    ★★★½

    Beautiful animation, good voice acting, good music, and emotionally powerful Coco was great

  • Good Time

    Good Time

    ★★★★½

    Great movie with excellent performances from Robert Pattinson and Benny Safdie. Premise and story are simple but well executed. The close cinematography and rapid editing display the emotions of the characters