Matt has written 19 reviews for films during 2021.

  • Malignant

    Malignant

    ★★★½

    Gory campy fun. Loved it.

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★

    Some clunky dialogue and flat jokes aside, I really enjoyed this. It’s zany, violent, gleefully profane, and most of all, wears its heart on its sleeve. 


    Gunn is a master at getting you invested in each and every member of the large ensemble. 


    King Shark is King 👑🦈

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★½

    Gorgeous

  • Jurassic Park

    Jurassic Park

    ★★★★★

    Looked and sounded great on the big screen.

    Fun times.

  • The Sparks Brothers

    The Sparks Brothers

    ★★★★

    Glad to finally catch this. A rollicking doc that’s loads of fun and a testament to the creative sprit. Excited to dive into some Sparks songs

  • Old

    Old

    ★★★

    Some solid body horror with a twinge of existential dread. Some beautifully choreographed shots/sequences (that 35mm photography is 🤌 ). And best of all, tons of laughably bad dialogue. I had a blast.

  • Memories of Murder

    Memories of Murder

    ★★★★★

    I watched this when I was like 14 and it just didn’t connect with me at all. I wasn’t invested. I wasn’t paying attention. I didn’t get it.

    “Rewatching” it today, on a rainy day no less, was an incredible experience. Such great craft, performances, and tonal balance.

    That ending too; sent chills down my spin. So well done.

  • In the Heights

    In the Heights

    ★★★½

    A little rough around the edges and bloated from a runtime perspective, but ultimately enjoyable with some good songs and choreography

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★½

    Solid horror sequel. Good tension, decent scares, some solid cross cutting. Fun times in the theater

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

    Not every joke lands but just like the rest of Bo’s specials, it’s witty, honest, and heartfelt.

    White Woman’s Instagram is a banger 
    The lighting is kinda gorgeous 
    Might be my favorite thing I’ve watched this year 
    Good stuff

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

    Lord and Miller don’t miss

  • Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★★★

    Wow.