Matt has written 16 reviews for films rated ★★ .

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★

    Mulligan and Burnham are good and do their best with the material but I was really let down by this. 


    I liked the premise a lot but found it was squandered in both execution and development. Very hollow and vapid with a sheen of style coating everything trying to cover up said vapidness. 


    Nothing feels developed or explored enough, especially the Nina “character” (quotes because she doesn’t feel like a character, just a device that’s never seen on screen and…

  • Austin Powers: International Man of Mystery

    Austin Powers: International Man of Mystery

    ★★

    Well... I liked Dr Evil

  • The Headless Woman

    The Headless Woman

    ★★

    Watched for class 


    Da Fuck was that

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★

    I’ve never seen any of the other fast and furious movies so I don’t really know why I saw this but it was pretty boring. I almost fell asleep like 3 times. I only enjoyed when the rock and Jason stared at the camera and traded insults 

    so I enjoyed like 50% of it. 

    The rest was boring, unfinished CG action and forced emotional moments. For real, the rock is incapable of emoting at all. Like his forced relationship with Vanessa Kirby was honesty terrible

  • Crawl

    Crawl

    ★★

    Good gator effects 
    Everything else bad

  • Rosemary's Baby

    Rosemary's Baby

    ★★

    I can see why this was such a major influnce on many other horror films but I thought this wasn't nerve racking or tense or scary or unsettleing. It was really poorly paced despite some good filmmaking and performance. 

    Not for me. Maybe another watch it'll sit better with me

  • Cold Pursuit

    Cold Pursuit

    ★★

    Hot damn the scenery in this movie is like bubble gum cuz those actors were chewing it up

  • Vice

    Vice

    ★★

    Nah 


    This was simultaneously too long and not long enough because we spend a ton of time with Chaney before he became the VP and some things that are seemingly important, the movie just blows right past. 

    The tone is all over the place. It goes from dark, depressing, and really serious to comical, over the top, satirical at the drop of a button. Except it does it poorly and the movie isn't funny. 

    I didn't care for the style.…

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ★★

    Before this movie starts, there is a message thanking you for attending and being creative and supporting cinema, because it is a collaborative effort done by hundreds of people 
    Another way to phrase this 
    Bryan Singer is a pedophile but don't punish the rest of the cast 
    Which I kinda get. Why should everyone who worked hard on this be punished because of one guy. But then they kept singers name on as director which really annoyed me 

    Rami is really great, and the music is good but the script really falters 

    The live aid section gave me goosebumps but the cgi crowd was extremely noticeable

  • The Predator

    The Predator

    ★★

    Watching the predator tear people to shreds was fun but the characters are so poorly written and it is so unfunny 

    Shane Black's name doesn't belong on this. He should make something worthy of his talent aka Nice Guys 2

  • Hot Summer Nights

    Hot Summer Nights

    ★★

    I watched this while in Cape Cod so I guess that's something, too bad the movie stunk 

    Hollywood's golden boy Timothee was 2 for 2 in coming of age movies in 2017. He's 0 for 1 in 2018 

    None of the characters have any character. They are all just pretty background or a caricature or stereotype of some kind. 

    The soundtrack was pretty good, but it was really abrupt and had no rhyme or reason to it whatsoever.

    I was…

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★

    Bayona steps up to the plate and creates  some intense and suspenseful sequences but the poor writing from both a character and dialogue standpoint kept me from getting invested. The ridiculousness of a lot of sequences did not help either 


    Also that twist was hilarious, in a bad way 
    Some enjoyable aspects but ultimately not very good