Matt has written 70 reviews for films rated ★★★★½ .

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★½

    Gorgeous

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

    Not every joke lands but just like the rest of Bo’s specials, it’s witty, honest, and heartfelt.

    White Woman’s Instagram is a banger 
    The lighting is kinda gorgeous 
    Might be my favorite thing I’ve watched this year 
    Good stuff

  • The Queen's Gambit

    The Queen's Gambit

    ★★★★½

    My favorite things I’ve watched this year have been TV. This and Fargo S4

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★½

    Watched with Commentary by David Fincher 

    Fincher describes all the fucked up shit that goes down as “funny” and that’s really funny to me. The best rom com

  • The Green Mile

    The Green Mile

    ★★★★½

    Brb gonna go cry for a week

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★½

    Everything from a technical and design standpoint feels so intentional and idiosyncratic, Kubrick at complete control of his craft. And yet, I have no idea what the hell any of it means. And ya know, I’m okay with it.

    Those performances too, Nicholson walks the line between genuinely menacing and laughable  ridiculousness better than anybody. 

    And Shelly Duvall goes toe to toe with Nicholson, giving an equally over the top, but still believable performance. 

    Kubrick’s treatment of her, whether it was…

  • The Last Black Man in San Francisco

    The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

    A gorgeous and profoundly moving movie about friendship and trying to find home. One of the absolute best of last year. It’s on amazon prime y’all

  • Hamilton

    Hamilton

    ★★★★½

    My sister has been *obsessed* with Hamilton since it blew up years ago so I have heard most of the songs second hand in the car, but I’d never seen the show or heard the songs in the original context. 

    And yeah, it’s really great. Like snap, it’s feels like it shouldn’t work, but it just does. Watching, I just think to myself “how does somebody come up with this!?!” 


    The whole cast is just so damn good too. Groff and Diggs are national treasures. 

    Great stuff.

  • Batman: Mask of the Phantasm

    Batman: Mask of the Phantasm

    ★★★★½

    This was made for kids.... FOR KIDS

    Mastapiece

  • Double Indemnity

    Double Indemnity

    ★★★★½

    Alright so... this smacks

  • Hail, Caesar!

    Hail, Caesar!

    ★★★★½

    Me: this is the best the coen bros have been since Inside Llewyn Davis 
    *checks notes*
    Me: Oh. This was the movie they made after Inside Llewyn Davis. 

    Anyways, this is so great

  • Casablanca

    Casablanca

    ★★★★½

    Boy oh boy are there a lot of great lines in here