Matt has written 88 reviews for films rated ★★★★ .

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★

    Some clunky dialogue and flat jokes aside, I really enjoyed this. It’s zany, violent, gleefully profane, and most of all, wears its heart on its sleeve. 


    Gunn is a master at getting you invested in each and every member of the large ensemble. 


    King Shark is King 👑🦈

  • The Sparks Brothers

    The Sparks Brothers

    ★★★★

    Glad to finally catch this. A rollicking doc that’s loads of fun and a testament to the creative sprit. Excited to dive into some Sparks songs

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

    Lord and Miller don’t miss

  • Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★

    Those speech scenes are so fucking electric, Kaluuya is a bonafide powerhouse

  • Ma Rainey's Black Bottom

    Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

    Such a vibrant, energetic and staggeringly beautiful piece. 


    Chadwick is so fucking good, an incredible swan song for a talent lost way too soon

  • Soul

    Soul

    ★★★★

    A beautiful film with a beautiful message. One of the best of the year

  • Megamind

    Megamind

    ★★★★

    Some random thoughts 

    This voice cast is god tier 

    Hal predicted Homelander and guys who are down bad 

    This ironically has the same amount of destruction as a Snyder movie

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★

    Some of the best sound design I’ve ever seen. Or I guess heard. 

    Also that ending 🔥😫

  • Prisoners

    Prisoners

    ★★★★

    Needs more Viola. 
    But everything else is really well executed.

  • Minari

    Minari

    ★★★★

    One of the best of the year 

    Sweet and heartbreaking. Steven Yeun is incredible.

  • Almost Famous

    Almost Famous

    ★★★★

    Even Patrick Fugit’s pretty bad performance can’t ruin Cameron Crowe’s semi-autobiographical ride through 70s rock and roll. 

    Music is great. Billy Crudup is great. Movie is great.

  • Run

    Run

    ★★★★

    Aneesh Chaganty’s follow up to his amazing first feature, Searching, didn’t disappoint me. At all. 

    Fun, fast paced and full of some genuinely suspenseful moments and unexpected twists. Sarah Paulson and Kiera Allen kill it.