Matej has logged 227 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
07
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry