Sort by

Matej has logged 31 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tag

Tag

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tully

Tully

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry