RSS feed for Matej

Matej has written 194 reviews for films during 2018.

  • Get Out

    Get Out

    ★★★★★

    I'm never going to get tired of this movie!!

  • Bring It On

    Bring It On

    ★★★★½

    This movie shows white people stealing from POC and an openly gay character. This was so ahead of it's time. Also I'm a sucker for early 2000s cheesiness.

  • Mid90s

    Mid90s

    ★★★★★

    I love this even more now. It's just so good. I feel like I've known these characters my whole life and it hits hard with every emotional scene. It's so beautiful and it's the best movie of all time if I'm being honest.

  • The Night Before

    The Night Before

    ★★★★½

    I don't know why this movie works so well, but it just does. It's so fucking hilarious and it makes you feel shit you know? + Michael Shannon. (sorry for the lazy ass review, but that's how I'd describe this movie to someone who hasn't seen it)

  • Mid90s

    Mid90s

    ★★★★★

    Hands down the best movie of 2018. Just...where to begin? Mid90s captures the world during the 90s, but more specifically the world of some random misfits. I think many can relate to Stevie. A kid trying to fit into a group and wanting to be accepted by people, doing shit that they love while not knowing where life is going to take you at that age. It hits just the right notes for me with every scene and it's 90s…

  • The Sisters Brothers

    The Sisters Brothers

    ★½

    I don't know if I can even log this in because I only made it through one hour of this, but it's so fucking boring and dull. The plot is basically nothing interesting or new so you'd expect the characters to keep the movie going, but even they're not fucking interesting. They're boring and poorly established characters. This movie doesn't deserve this amazing cast honestly. Someone should've gotten Paul Thomas Anderson to direct a western starring Joaquin Phoenix, John C. Reilly, Jake Gyllenhaal and Riz Ahmed.

  • The House That Jack Built

    The House That Jack Built

    ★★★★½

    This was a movie that I was really expecting to dislike because it's not necessarily my type of thing, but it honestly ended up being one of my favorites this year. And not just that, but I wasn't expecting to find this so fucking hilarious. The House That Jack Built is dark, very violent and extremely funny. It feels like a real depiction of a serial killer and it's also strangely poetic. It often holds long discussions about art that…

  • The Beguiled

    The Beguiled

    ★★★

    Colin Farrell is nice, but come on now ladies.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

    Spider-Man: Into the Spider-Verse feels like a tribute to everything Spider-man. Honestly I was excited about this even back when I saw that teaser. Mostly because of how breathtaking the animation looked. The animation is just something else. The movement, the little comic book panels, the style, the colors...it's all just wonderful and beautiful. But it's also the characters that made me fall in love with this. They're all so well written and established pretty quickly and effortlessly. Like I…

  • The King of Comedy

    The King of Comedy

    ★★★★

    This was quite interesting. I feel like this is one of Scorsese's more overlooked films and certainly one of his strangest. Often times it feels like a David Lynch film with the whole dreamy vibes and surreal atmosphere. And it's also Scorsese's best attempt at comedy. Well...it's not as funny as The Wolf of Wall Street actually. Robert De Niro gives one of his best performances if I'm being honest. It's so different than what he normally plays and he…

  • Roma

    Roma

    ★★★½

    It's visually stunning. The slow pace, the timeless atmosphere, the visual story telling and the black and white imagery just make this such an engaging movie. And I simply loved the characters. However I don't think it impacted me as much as it did other people. I still like this tho and Alfonso Cuarón is still one of the best.

  • Sorry to Bother You

    Sorry to Bother You

    ★★★★½

    I like this a lot more now, but I still don't feel like giving it a proper, longer review. I'm honestly scared of reviewing this, but it's exactly my type of bizarre commentary.