RSS feed for Matej

Matej has written 56 reviews for films during 2019.

  • Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★★★

    This movie left me feeling wholesome. Literally one of the best movies ever i dont care

  • Happy Death Day 2U

    Happy Death Day 2U

    ★★★½

    this movie lost me every time it tried to be deep #fakedeep

  • Wild Child

    Wild Child

    ★★★★

    girly movies are the shit

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★

    i suck at reviewing stuff atm so imma just say olivia wilde pls give me more movies

  • Black Mirror: Striking Vipers

    Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★½

    no homo bro 😳😳

  • Ma

    Ma

    ★½

    I wasnt expecting to be disappointed by Ma,,,,but i was and i hate it

  • The Conjuring 2

    The Conjuring 2

    ★★★★

    are we just gonna ignore that silly cartoon they used for 5 secs smh

  • Knock Knock

    Knock Knock

    ½

    The acting ability Keanu presents in this movie is just remarkable. Amazing!! Especially that speech he gives. Why wasn't he nominated for an Oscar? Completely unfair. I believe in cinema.

  • Glass

    Glass

    ★★½

    i dont get it. sorry to all my mutuals that are crazy about this

  • Raising Arizona

    Raising Arizona

    ★★★½

    If i was a baby i would totally want Nicolas Cage and Holly Hunter to kidnap me. Just sayin'

  • Ant-Man and the Wasp

    Ant-Man and the Wasp

    ★★★★★

    Not even joking when i say this is one of the best Marvel movies ever!! It's everything I love about the MCU. It's a complete blast from start to finish. Literally the most fun I have with a film. Pls protect Paul Rudd!!

    Also....ya boi 17 now!!!!

  • Boyz n the Hood

    Boyz n the Hood

    ★★★★

    I hate that I'm only now seeing this movie because it's truly amazing and I can see it's cultural impact.

    RIP John Singleton