RSS feed for Matej

Matej has written 13 reviews for films rated ★★★ .

  • Happy Death Day

    Happy Death Day

    ★★★

    It was fun until it got dumb, but then it went back to being fun again. That's my review

  • Black Mirror: Bandersnatch

    Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★

    It's great at first, but honestly it becomes a little boring after a few rewatches. Every path becomes clearer and it's just not as mind blowing anymore. It's still a great concept that I think should be worked on more. There's true potential here.

  • The Beguiled

    The Beguiled

    ★★★

    Colin Farrell is nice, but come on now ladies.

  • 5 Centimeters per Second

    5 Centimeters per Second

    ★★★

    The visuals are breathtaking. One of the most gorgeous animes I've seen. First half of this movie was pretty good, but honestly it just got too cheesy and melodramatic for me. I couldn't take it seriously anymore and the characters became less and less engaging to me. I still enjoyed it tho and like I said, the visuals are phenomenal and it creates such an amazing atmosphere. If this was a silent movie I think I would've loved it.

  • Cam

    Cam

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This dude was caught masturbating and his excuse was "I was investigating" lmaooo.

  • The Predator

    The Predator

    ★★★

    It's the type of action movie that I normally enjoy and I did have some fun with this, but it didn't really leave me with anything more. Coming from Shane Black, I expected more, but this is simply okay. It's an 80s action movie, but it fails to reach you with it's story or characters even though at times it's a blast and it makes you forget how much of a mess it is.

  • Badlands

    Badlands

    ★★★

    I'm really trying to like Terrence Malick, but this was just bland. It's kinda hard to explain it honestly. It feels like it was purposely trying to be boring and bad. The acting sure doesn't help. I mean Martin Sheen is kinda disturbing in the way he talks and kills people (he almost becomes goofy) and Sissy Spacek is fine, but there are scenes that feel so awkward and stale. The cinematography is beautiful and I'd lie if I said…

  • Tag

    Tag

    ★★★

    Ngl I had a good time with this. It's just the type of dumb comedy I needed. It honestly had me laughing a lot and the action is surprisingly entertaining, but everything else is just skippable. Even the ending which was sweet, still didn't do much for me. It's entertaining and I say definitely give it a try.

  • Maggie's Plan

    Maggie's Plan

    ★★★

    Only reason I watched this was because it was Greta Gerwig's birthday. Overall, it was an alright movie. It made me laugh a few times and Greta is the only worthwhile thing here. Which is no surprise.

  • Hot Summer Nights

    Hot Summer Nights

    ★★★

    What is this creature doing?

    Me watching Timothée Chalamet make bad decisions through out the whole movie.

  • Iron Man 2

    Iron Man 2

    ★★★

    MCU REWATCH: (#3)

    Iron Man 2, the sequel to the amazing debut of the MCU, has a lot of potential, but fails to live up to most of it and fails to live up to the first Iron Man. It's not a bad movie. It's fairly decent. It has some interesting concepts, a villain with potential and it takes a superhero movie to places we haven't seen before. But the problem is that it puts all of these things on…

  • Justice League

    Justice League

    ★★★

    Oh boy. Where do I even start? Justice League, the comic book adaptation I've been wanting forever and it's finally here. My thoughts are honestly mixed with this one. As a fan of the DCEU and Zack Snyder, I was really excited for Snyder's Justice League since I really liked his work on Man of Steel and Batman v Superman: Dawn of Justice. Everything seemed promising, but sadly Snyder couldn't finish post production and Joss Whedon was hired to do…