RSS feed for Matej

Matej has written 85 reviews for films rated ★★★★ .

  • Wild Child

    Wild Child

    ★★★★

    girly movies are the shit

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★

    i suck at reviewing stuff atm so imma just say olivia wilde pls give me more movies

  • The Conjuring 2

    The Conjuring 2

    ★★★★

    are we just gonna ignore that silly cartoon they used for 5 secs smh

  • Boyz n the Hood

    Boyz n the Hood

    ★★★★

    I hate that I'm only now seeing this movie because it's truly amazing and I can see it's cultural impact.

    RIP John Singleton

  • Guava Island

    Guava Island

    ★★★★

    Guava Island is Childish Gambino creating something more and special to compliment his music. It's a lot like what he did with Because the Internet. It's adding visuals to his new direction with his music and I'm loving it. Hiro Murai is working with Glover again to provide a beautiful, surreal and atmospheric direction much like his work on Atlanta. The two of them are one of the best duos when it comes to creating deeper stories with a certain…

  • Us

    Us

    ★★★★

    Alright so I'm still trying to wrap my heard around ALL of this. Even tho it's pretty much all I expected...and none of what I expected. It's such an unsettling movie like it literally had me shaking, even more than Get Out probably. The story is something that was so hidden in mystery and I felt so much excitement watching it, but to be honest I felt a little disappointed in like the overall execution of it all. I know…

  • The Hangover

    The Hangover

    ★★★★

    this movie is the cure to depression

  • Vox Lux

    Vox Lux

    ★★★★

    I was never expecting to like this movie because honestly it just seemed like another movie about a rising popstar that we got enough of last year. But Vox Lux feels quite unique in the way it tells this same old story and it's really shocking at times. It captured my attention from the first 5 minutes. Natalie Portman is always always amazing, lets be honest. Aside from that ending which I found very unengaging honestly, this movie is great and might even be one of my favs from last year.

  • Walk Hard: The Dewey Cox Story

    Walk Hard: The Dewey Cox Story

    ★★★★

    Walk Hard walked so Bo Rhap could suck

  • Matilda

    Matilda

    ★★★★

    Matilda literally a fashion icon

  • Madagascar

    Madagascar

    ★★★★

    I never realized how gay this movie was. Alex and Marty are a couple I stan.

  • Cold War

    Cold War

    ★★★★

    Should've logged this days ago but I've gotten too lazy for this jafjas. Okay, I seriously love this movie. I love the whole nostalgic/noir-ish vibe it has and it was also nice seeing cultures that are pretty similar to the one I grew up in (I just wanted an excuse to say I'm Macedonian hehe). Honestly my biggest problem with this was the relationship between Zula and Wiktor which felt really rushed to me. Otherwise I loved this and it had it's moments that seriously stuck with me.