RSS feed for Matej

Matej has written 134 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★★★

    This movie left me feeling wholesome. Literally one of the best movies ever i dont care

  • Ant-Man and the Wasp

    Ant-Man and the Wasp

    ★★★★★

    Not even joking when i say this is one of the best Marvel movies ever!! It's everything I love about the MCU. It's a complete blast from start to finish. Literally the most fun I have with a film. Pls protect Paul Rudd!!

    Also....ya boi 17 now!!!!

  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★★★

    It's that thing when you're with someone, and you love them and they know it, and they love you and you know it... but it's a party... and you're both talking to other people, and you're laughing and shining... and you look across the room and catch each other's eyes... but - but not because you're possessive, or it's precisely sexual... but because... that is your person in this life.

    bitch i am dead 😭😭

  • The Fits

    The Fits

    ★★★★★

    ugh this was soooo good!! a coming of age film that feels fresh and new. the fits is so cinematic, powerful and it taps into some beautiful moments. a metaphor portrayed so effortlessly. the acting, the direction, the characters, the friendships and that ending...i love this movie already. please give me more diverse and female centric coming of age movies directed by women.

  • Her

    Her

    ★★★★★

    This movie really hits hard with me. It's the most happy sad movie I've ever seen. And I come to realize that it's a movie that captures everything beautiful and tragic about relationships. It's a perfect movie for me.

  • At Eternity's Gate

    At Eternity's Gate

    ★★★★★

    Literally one of the most beautiful things I have ever seen. It feels so raw and so real. It's such a breathtaking and heart wrenching experience. Learning more about Van Gogh is both incredible and depressing. At Eternity's Gate tells the story of an artist with pain, the world through his eyes and how he portrays that through his art. It feels so different in the way it tells it's story. It's like your in the mind of Van Gogh…

  • Somewhere

    Somewhere

    ★★★★★

    This movie captures emptiness. It made me feel empty. It's almost the same experience I got from Punch Drunk Love only there's no closure aside a little bit from that ending. It's dream like and it's an experience quite hard to describe, but it feels like one of my episodes. The happy moments are there, but the rest is shallow and meaningless. I don't know I'm so sad right now. I'm not even joking this movie did that to me.

  • Juno

    Juno

    ★★★★★

    I can't believe this turned out to be the best movie ever.

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    ★★★★★

    I believe in life. I believe in love and I believe in cinema.

  • Get Out

    Get Out

    ★★★★★

    I'm never going to get tired of this movie!!

  • Mid90s

    Mid90s

    ★★★★★

    I love this even more now. It's just so good. I feel like I've known these characters my whole life and it hits hard with every emotional scene. It's so beautiful and it's the best movie of all time if I'm being honest.

  • Mid90s

    Mid90s

    ★★★★★

    Hands down the best movie of 2018. Just...where to begin? Mid90s captures the world during the 90s, but more specifically the world of some random misfits. I think many can relate to Stevie. A kid trying to fit into a group and wanting to be accepted by people, doing shit that they love while not knowing where life is going to take you at that age. It hits just the right notes for me with every scene and it's 90s…