Sort by

Matteo has logged 83 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Children Are Watching Us

The Children Are Watching Us

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blind Husbands

Blind Husbands

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Flesh and the Devil

Flesh and the Devil

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Martin

Martin

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bedlam

Bedlam

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jour de fête

Jour de fête

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Chienne

La Chienne

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
La Flor

La Flor

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Queen Christina

Queen Christina

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Moment of Truth

The Moment of Truth

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Return

The Return

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Housebound

Housebound

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
An American Tragedy

An American Tragedy

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Macao

Macao

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Who Can Kill a Child?

Who Can Kill a Child?

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shock

Shock

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ænigma

Ænigma

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lost Patrol

The Lost Patrol

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Intruder

The Intruder

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry